Deca uče o sebi i svetu koji ih okružuje kroz igru, razvijaju lične osobine, usvajaju društvena ponašanja i vrednosti. Poslednjih decenija susrećemo se sa porastom broja igračaka iz masovne proizvodnje, automatizovanih, plastičnih igračaka lošeg kvaliteta. S toga nije začuđujuć ni porast broja roditelja koji za svoju decu biraju igračke od prirodnih materijala- igračke koje imaju toplinu drveta, teksturu prirodnih, pamučnih i vunenih, tkanina, čvrstinu metala... igračke sa kojima su se igrale i naše bake i deke. Važnost igre u prirodi. Sećate li se sedenja u travi, posmatranja užurbanog kretanja mrava, igranja loptom sa drugom decom, čitanja knjiga, sakupljanja markica i salveta, isprobavanja novog modela papirnog aviončića? Odraslima se čini da ove aktivnosti nisu važne. Ali stručnjaci koji se bave razvojem dece smatraju da su ovakve igre od presudne važnosti za razvoj kreativnosti i mašte, isto koliko i intelektualnih, emocionalnih i društvenih veština. Drugim rečima, neorganizovana dečja igra bez pravila, uz pomoć „štapa i kanapa“ i što manje usmeravanja od strane odraslih- neverovatno snažno utiče na dečji razvoj.
Kroz slobodnu igru se ohrabruje individualno izražavanje na krilima mašte. Dete se iznova vraća onim igračkama koje ostavljaju mesta za nadogradnju i stvaralačku maštovitost, one su očaravajuće i trajne. Najnovija istraživanja potvrđuju da deca koja su ohrabrivana na maštovito igranje, nekoliko godina kasnije bivaju kreativnija, bogatije se izražavaju, manje su impulsivna i agresivna, često postaju vođe u igri sa vršnjacima.
Apsurdno je da smo okružni obiljem igračaka, a sve manje podsticani na maštanje i fantaziju. Ko je kriv? Čini se da je detinjstvo komercijalizovano, a deca postala tržište. Fabrike koje proizvode igračke, svake godine troše milione na reklame, direktnu potragu za decom, ohrabrivanje da vrše pritisak na roditelje da kupe ono što su videli na promociji. Reklame stvaraju potrebu, a roditelji na nju odgovaraju kako se njihovo dete ne bi osećalo različitim ili izneverenim. Na nesreću, upotreba igračaka u svrhu promovisanja društvnog i ličnog prihvatanja, podstiče konformizam. Prirodni materijali.
Deca mlađeg uzrasta su usmerena na čula. Osećaju udobnost i zadovoljstvo u dodiru drveta, pamuka, vune i metala. Plastične igračke ne pružaju deci bogato senzorno iskustvo kao prirodni materijali, nedostaju im udobnost i zadovoljstvo. Zašto deci ne dozvoliti iskustvo igre sa drvenim, pamučnim, vunenim životinjicama, kockama ili lutkama? Igračke izrađene ručno imaju sasvim drugu vrednost od onih izrađenih mašinski, obnavljaju našu vezu sa pravim svetom. Plastične igračke se lako kvare i ponekad ih je teško poraviti ili je jeftinije kupiti novu. Igračke od prirodnih materijala su prilagodljivije, deca ih mogu sama ili uz pomoć starijih, lako popraviti, ušiti ili zalepiti. Upotrebljavajući biorazgradive materijale, učimo decu od malih nogu odgovornom ponašanju prema životnoj sredini.
Sva prava su zadržana- elektronski, štampani ili internet mediji mogu prenositi sadržaj isključivo uz dozvolu autora. U tom smislu, svako neovlašćeno korišćenje dela/celine teksta ili fotografija, smatra se povredom autorskih prava Udruženja "Eko spiral". Prevod i adaptacija Nikolina Santovac, a po tekstu Pitera Imendžera Fotografije iz porodične arhive.
1 Comment
|
Gde smo? Šta radimo? Pronađi izveštaje Pročitaj tekstove Prelistaj slike Pogledaj video Aktuelno:Arhiva:
July 2022
Proizvodi iz
EKO DUĆANA: |